Özel Çamdibi Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği Bornova İzmirÖzel Çamdibi Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği Bornova İzmir
Çene cerrahisi uygulamaları aşağıdaki gibidir:
  • Çene kemiğine yapışık dişler ve diş köklerinin çıkarılması,
  • Gömülü 20 yaş dişi çekimleri,
  • Diş köklerini ilgilendiren yada yumuşak doku kaynaklı diş eti ve kemik apseleri , kist ve tümörlerin çıkartılması,
  • Çene kırıklarının tespiti ve tedavileri,
  • Çene kemiklerine yerleştirilen implantların yerleştirilmesi.

20 Yaş (Akıl Dişi) Operasyonları
Akıl dişi olarak da bilinen yirmi yaş dişleri, 18 ile 25 yaşları arasında sürerler (ortalama 19 yaş). 20 yaş dişleri, genellikle  diş kavisindeki yerini alamazlar sonuçta tam veya yarı gömülü olarak çene kemiği içinde kalabilirler. Diş kavisinde yerlerini alamamalarındaki en büyük neden  çene kemiğinin tüm diş dizisini içine alamayacak kadar dar olmasıdır.

Bu dişler dolaylı veya dolaysız olarak  hastalarda estetik ve sağlık problemlerine yol açmaktadır. Yer darlığı olan çenelerde yirmi yaş dişleri sürerken kendilerine yer açmak amacı ile diş dizisindeki diğer dişlere baskı uygulayarak bu dişlerin pozisyonunu bozmakta ve ileri yaşlarda çarpışıklıklara neden olmaktadır. Yirmi yaş dişlerinden kaynaklanan enfeksiyonlarda ise hastalar büyük sıkıntılar yaşayabilmektedirler. 20 yaş dişinden  kaynaklanan ağrıların tam olarak nereden geldiği  bazen tespit edilememektedir.  Bu ağrıların kulak, bademcik ve sinüs gibi komşu alanlardan kaynaklandığı düşünülerek hastalar diğer branş kliniklerinde vakit kaybetmekte ve şikayetleri devam etmektedir. Bu dişlerden kaynaklanan enfeksiyonlar ise günümüzde antibiyotiklerin gelişmesi ile ciddi sağlık sorunlarına neden olmamaktadır. Fakat bu dişlerin bulunduğu bölge itibari ile çenede kilitlenmelere, yeme ve konuşma güçlüklerine neden olmaktadır. Bu durum ise hastalarda ağrının yanı sıra beslenme bozukluğuna bağlı halsizliğe neden olmaktadır. Çalışan hastalarımızda ise iş gücü kayıpları olmaktadır.

18 yaşına gelmeden hastaların röntgen filmlerinin çekilerek, bu dişlerin durumları diş hekimi tarafından değerlenmelidir. Enfeksiyona neden olan diş ise gerekli tedavinin ardından bir an önce çekilmelidir. Çekimi ertelenen dişlerden kaynaklanan enfeksiyonun tekrarlaması ise kaçınılmazdır. Çekilmeyen gömülü dişlerden kaynaklanan kist, tümör, kanser gibi hastalıklar nadir  olmasına rağmen, ortaya çıktıklarında hastaya daha büyük cerrahi işlemlerin uygulanması gerekmektedir. Çene içerisinde gömülü kalan bu dişlerin cerrahi çekimi uzman bir hekim tarafından, modern koşullarda yapılmalıdır. Operasyon, lokal anestezi altında yapılmaktadır. Operasyon  çoğu zaman  20-30 dakika sürmektedir. İdeal koşullarda ve uzman bir ekip ile yapılan  operasyondan  sonra şikayetler minimum olmaktadır. Çekim yerinin iyileşme sürecine bağlı ödemin (şişliğin) olması normal karşılanmalıdır.