Özel Çamdibi Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği Bornova İzmirÖzel Çamdibi Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği Bornova İzmir
Diş Eti Hastalığı (Periodontoloji)
Periodontoloji, dişleri çevreleyen yumuşak ve sert dokuların yapısını, bu dokularda meydana gelen hastalıkları ve bu hastalıkların tedavisini inceleyen diş hekimliği dalıdır.

Diş etleri ağzımızın ve dişlerimizin altyapısını oluşturur. Sağlıklı Diş eti gül kurusu pembe renklidir ve dişleri sıkıca sarar. Diş etleriniz sağlıksızsa, dişleriniz çürük olmasa bile bir gün dişlerinizi kaybedebilirsiniz demektir.

Tartar (diştaşı) nasıl oluşur?
Gıda artıkları tükrükteki minerallerle birleşerek dişler ve diş etleri etrafında kireç tabakaları oluştururlar. Bu kireç tabakaları başlangıçta yumuşaktırlar. Ancak hızla sert tabakalara dönüşürler. Fırçalayarak bunları dişlerinizden uzaklaştıramazsınız. Ancak dişhekiminiz diştaşı temizliği için dizayn edilmiş uygun ultrasonik aletlerle dişlerinize zarar vermeden çıkartabilir.

Tartar temizliği dişlere zarar verir mi?
Bu soru diş hekimlerine sık sorulan bir sorudur. Hatta bu sorunun devamında 'temizlik sırasında diş mineleri çizilir mi' veya 'bir kere temizletince hep ister mi?' gibi sorular da ardı ardına gelir. Hayır, diş taşı temizliği dişlere zarar vermez. Hatta ağzınız için yaptırabileceğiniz en faydalı, en çabuk,en rahat ve en ucuz işlemdir. Bunun yanı sıra düzenli temizlik yaptırarak birçok ağız ve diş probleminin de önüne geçebilirsiniz.

Diş eti iltihabının belirtileri nelerdir?
Sağlıklı diş eti kanamaz. Eğer fırçalarken, sert gıdalar yerken veya kendiliğinden oluşan diş eti kanamanız varsa vakit kaybetmeden diş hekiminize başvurmalısınız. Muhtemelen diş etlerinizde iltihap olabilir .Ayrıca kötü ağız kokusu da iltihabın habercisidir.